понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie albo po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków pełnia funkcje ogrodzenia, choć częstokroć służą również za dekoracje. Najczęściej takie ogrodzenia z Winylu buduje się w nasłonecznionych elementach, w których szybko rosną i mocno gęstnieją. Sporo szyku maja także takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza przez osłonięte kąciki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie plątanina gałązek względnie kwiatami aranżują zajmujące wzrok obrazy, zaś orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer nieopodal takiego ogrodzenia uspokaja oraz rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki które są w ogrodzie, również nasze upodobania oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju same wzrastają, nierzadko tez bujnie rozkwitają, tymczasem wymagają również sporo miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie plastikowe z Wodzisławia Śląskiego zdołają być niezmiernie wysmukłe, chociaż wypada je regularnie przycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się myśleć, albowiem takie ogrodzenie wyznacza się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Przeważnie zadowalający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka rośnie,
•cyklicznie podcinany estetycznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony reprezentacyjnej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia PVC stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy dookoła granic posiadłości. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий