среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie ogrodzenie te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie głazy sztachetki te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, łatwej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza bądź wstępnie ociosuje, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy ogrodzenia z PCVPieszyc na plot i bramkę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa skał na ploty z Winylu na ogrodzenie i furtę ze sztachet, przybierają one wtedy wielorakie atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można też ciąć na sześciany o symetrycznych zarysach, używane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je rozdzielać przy asyście specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nierównych obrysów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety z PCV używa się także wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu parku i własnych zamiłowań forma kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki oraz ogrodzenia z plastikuPyskowic na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek stawia się z skał wielorakiego konturu, ułożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z kawałków o nieproporcjonalnych kształtach, powinno się je adekwatnie dobierać tzn. tak, tak aby forma każdego kolejnego scalał się z uprzednim. Aby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają również mchem a także glonami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Wyspecjalizowane firmy polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, aby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий